Ak chceš dobrou babkou byť…
…alebo nech sa raz tvoje vnúča za teba nemusí hanbiť
Poznáte to. Babka k babce, budú kapce. Niekedy by však tie kapce dlho neprichodili, tak si musíte pomôcť sami. A keďže máme dve zdravé ruky, tak čo budeme po celom dni, sedieť? Sem-tam teda vyšijeme, ušijeme alebo vyrobíme nejakú krojovú súčasť aj sami. Nevravíme, že sa môžeme porovnávať s majstrami remesla, no nejak sa začať musí.
„Pomôž si sám, aj pán boh ti pomôže,“ vravievali stará mati.
Ako na to
Prelistujeme si knihy, fotografie, googlime a hľadáme videá na Youtube, čo keď tam bude návod ako presne tkať, vyšívať, pracovať s kožou alebo rovno ušiť kroj? Veď nikdy neviete, ktorá dobrá duša a nadšenec sa o kumšt podelí alebo vám s tým radšej rovno pomôže 🙂
Ak teda máte doma knihy s podobným zameraním a už vám na ne iba sadá prach, radi sa ich ujmeme.
Tu vlastne vzniká priestor na poďakovanie pre všetky naše mamy, babičky, otcov, kamarátov a kamarátky, ktoré nám s tým doteraz pomohli v super krkolomných termínoch a dúfame, že ešte pomôžu. ĎAKUJEME.
Vždy niečo…
A tak opäť prišla tá chvíľa, keď niečo potrebujeme, a to zrovna parchovianske košele pre našich chlapcov (16.júl 2014). Poprosili sme o pomoc pani Zuzku Tajek Piešovskú, ktorú folkloristi určite poznajú, a tí, čo ju nepoznajú, ju spoznajú tu a tu. V skratke ju pre neznalých predstavíme ako milovníčku a reštaurátorku krojov a jej prácu a ochotu si veľmi vážime. Poslala nám fotky ako čo vyzerá a večer sme sa pustili do vyšívania.
Mali by ste vedieť, že tieto aktivity majú rôzne výhody. S dievčatami pokecáte, pospievate, miestami prechádzate zúfalým smiechom, keď sa vaša výšivka podobá skôr na pavúčie hniezdo a môžte začať odznova. No najlepšou výhodou je, že pri týchto aktivitách zistíte, čo všetko ešte len neviete.
Pri stone jednej nemenovanej vyšívajúcej Tamarky: „Ach, ja nebudem dobrou babkou…,“ vzniklo aj toto poučenie:
Ak chceš raz dobrou babkou byť, začni už dnes večer šiť!
A preto keď nechceš, aby sa tvoje vnúča za teba o x-rokov hanbilo, že mu nevieš nič ušiť ani vyšiť, keď to bude potrebovať do školy alebo do podobného kolektívu, začni na tom makať už teraz. Takéto stretnutia majú svoje nepopísateľné čaro, naozaj, skúste si to.
V galérii nižšie si môžete pozrieť momentky zachytené pri rôznych činnostiach ako je šitie, vyšívanie, hačkovanie, štrikovanie a pod. Mužov sme pri výrobe valašiek a ostrôh nestihli zachytiť. V ďalšej galérii si však môžete pozrieť ako si pripravujeme javisko a prostredie na Hornozlatniansky festival za domom, ktorý je snáď najmenším festivalom folklórneho a divadelného charakteru na Slovensku. O ňom napíšeme už čoskoro.
Ľudovej tvorbe zdar!